Mona Lisa modellező massza, terrakotta, 0,5 kg.
A levegőn száradó gyurma ideális modellező alapanyag, enyhén nedves kézzel könnyen formázható, illetve agyagformázó eszközökkel faragható és vágható. Formázás után csak egyszerűen 24 órára a levegőn kell hagyni száradni, ezáltal nem szükséges magas hőmérsékletű kemencét használni a szárításhoz. A száradás során elveszíti nedvességtartalmát és térfogata 10-20%-ot zsugorodik, ezért nem alkalmas szilárd alapok körbeburkolására, csak önálló figurák, dekorációk készítésére. A megmaradt gyurmát légmentesen kell tárolni, megelőzendő a kiszáradását. Könnyedén újra felhasználható, vízbázisú, nagyobb puhaság érdekében víz adható hozzá. A megszilárdult, kész tárgyak akrilfestékkel festhetőek.
FIGYELEM!
A levegőre száradó gyurma könnyen megtörhet, ha túl vékony rétegben használják. Ennek fő oka az, hogy a gyurma száradás közben zsugorodik, és ha a réteg túl vékony, nem lesz elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a száradás során keletkező feszültségeknek. Az alábbiakban néhány tipp, hogy elkerüljük a törést:
Hogyan előzhetjük meg a törést?
Rétegvastagság növelése:
Használj legalább 3-4 mm vastagságú réteget, hogy a gyurma elég szilárd legyen száradás után.
Egyenletes szárítás:
Kerüld a túl gyors szárítást, például közvetlen napsütésben vagy fűtőtest mellett, mert ez fokozhatja a repedés és törés kockázatát.
Szerkezet megerősítése:
Használj belső alátámasztást (például drótot vagy vastagabb kartonformát) a vékonyabb részek stabilizálására.
Rétegezés:
Ha mégis vékony rétegre van szükség, dolgozz több rétegben, hagyva az egyes rétegeket megszáradni, mielőtt a következőt felvinnéd.
Mi a teendő, ha megtört?
Javítás: Használj ugyanabból a gyurmából egy kis vizet hozzáadva, hogy ragasztószerű állagot érj el, és ezzel töltsd ki a repedéseket.
Csiszolás és festés: Ha a törés javítása után a felület nem sima, száradás után csiszold le, majd fesd le az egészet, hogy egységes legyen.